Aktuality:

Dovolená naší ordinace: 1.3.2024, 19.4.-22.4.2024, 1.5.-3.5.2024, 1.7.-4.7.2024, 15.7.-19.7.2024, 29.7. – 2.8.2024, 19.8.-30.8.2024

V době dovolené naši ordinaci zastupuje pro akutní případy MUDr. Helena Holá po předchozím objednání přes ordinace.hola@seznam.cz

Děkuji za pochopení ! MUDr. Hrubešová

Milí rodiče,

je období respiračních i střevních nákaz a množí se případy neštovic. Při onemocnění dítěte využijte mé rády v sekci Praktické rady.

Přeji všem pevné zdraví. MUDr. Hrubešová

Očkování

Ověřené informace o očkování:

https://www.nzip.cz/kategorie/2-ockovani

Věk Pravidelná Doporučená/hrazená z veřejného zdravotního pojištění Doporučená/ nehrazená z veřejného zdravotního pojištění
1 měsíc      
2 měsíce     Rotavirová vakcína ( Rotarix) 1.dávka od 6.týdne(za 1 – 2 měsíce 2.dávka) podává se do úst nebo Rotateq 1dávkaod 6týdne,pak další 2dávky po měsíci
3 měsíce Hexacima 1.dávka Pneumokoková vakcína (Synflorix ) 1.dávka Pneumokoková vakcína (Prevenar 13) 1.dávka
4 měsíce     Meningokoková vakcina Bexsero,Nimenrix 1.dávka
5 měsíců Hexacima 2.dávka Pneumokoková vakcína (Synflorix ) 2.dávka Pneumokoková vakcína (Prevenar 13) 2.dávka
6 měsíců     Meningokoková vakcina Bexsero,Nimenrix 2.dávka
12 měsíců Hexacima 3.dávka (do 18.měsíce) Pneumokoková vakcína (Synflorix ) Pneumokoková vakcína (Prevenar 13) 4.dávka
11 – 15 měsíců Priorix 1.dávka   Meningokoková vakcina Bexsero,Nimenrix 3.dávka
18 měsíců      
21 – 25 měsíců      
2 – 3 roky     Před nástupem do kolektivního zařízení doporučeno:Očkování proti žloutence A (Havrix – 2 dávky)Očkování proti meningokoku (Nimenrix, Bexsero)
5 let Adacel,Priorix   Očkování proti klíšťové encefalitidě
10 let Boostrix Polio    
13 let   Očkování proti lidskému papilomaviru (Cervarix) 2 dávky Očkování proti lidskému papilomaviru (Gardasil,Gardasil 9) 2 dávky

Hexacima – očkovací látka proti záškrtu, tetanu, černému kašli, Haemofilus influenzae B, žloutence  typu B, dětské obrně

Adacel – záškrt, tetanus, dávivý kašel
Boostrix Polio – očkovací látka proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně

Priorix – očkovací látka proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám 2 dávky

Varilrix – očkovací látka proti planým neštovicím, nutno podat 2 dávky, lze kombinovat s očkovací látkou Priorix

Očkování proti pneumonkokovým onemocněním

 • Synflorix je očkování proti pneumonkokovým onemocněním hnisavý zánět mozku, hnisavý zápal plic a záněty středouší. Obsahuje 10 kmenů pneumokoků.Očkují se 4 dávky.
 • Prevenar 13 je očkování proti pneumokokovým onemocněním způsobujícím hnisavý zánět mozku, hnisavý zápal plic a záněty středouší. Obsahuje 13 kmenů pneumokoků.Očkují se 4 dávky.

Očkování proti rotavirové infekci

 • Rotarix, Rotateq – chrání proti rotavirovým průjmovým onemocněním, aplikuje se od 6 týdnů věku. Zahrnuje 2 dávky u rotarixu, 3 u rotategu.

Očkování proti lidskému papilomaviru

 • Cervarix – očkovací látka proti lidskému papilomaviru (HPV), který způsobuje rakovinu děložního čípku a genitální bradavice . Očkují se 2 dávky. Je hrazené pro dívky i chlapce od 13 do 14 roku věku.
 • Gardasil je očkovací látka proti lidskému papilomaviru (HPV), který způsobuje rakovinu děložního čípku a genitální bradavice,nádory zevního genitálu i chlapců. Očkují se 2 dávky. Je hrazené pro dívky i chlapce od 13 do 14 roku věku.
 • Gardasil 9 je očkovací látka proti lidskému papilomaviru (HPV), který způsobuje rakovinu děložního čípku a genitální bradavice, rakovinu hrtanu, konečníku, zevního genitálu. Očkují se 2 dávky. Je hrazené pro dívky i chlapce od 13 do 14 roku věku.

Očkování proti žloutence A

 • Havrix – vakcína chrání proti žloutence typu A, očkování zahrnuje 2 dávky /2. se podává za 6-12 měsíců/. Doporučená doba očkování je před nástupem do kolektivu.

Očkování proti meningokoku

 • Nimenrix – očkování proti meningokokovým nákazám způsobenými serotypy A,C, Y, W135, které způsobují hnisavý zánět mozku, septický sstav až smrt.Očkovat je možné děti od 1 roku věku, podává se 1 dávka, která chrání na 7-10 let.Vhodné je očkovat zejména dospívající a děti před nástupem do školky.
 • Bexsero – očkování proti meningokokové nákaze typu B způsobující zánět mozkových blan, septický stav až smrt

Očkování proti chřipce

 • Vaxigrip – inaktivovaný virus chřipky. Je možno očkovat v indikovaných případech od 6 měsíců, jinak od 3 let . Děti očkované proti chřipce poprvé v životě se očkují dvěma dávkami po 4 týdnech, další rok 1 dávka vždy před sezónou chřipky na podzim. Hrazeno pro děti bez sleziny, po transplantaci kostní dřeně, diabetiky, děti s chronickým onemocněním srdce, ledvin a dýchacích cest.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

 • FSME Immun, Encepur – očkování proti klíšťovému zánětu mozku. Základní očkování zahrnuje 3 dávky /1. dávku, 2. dávku za 1-3 měsíce, 3 dávku za 1 rok od 1. dávky/, začínáme očkovat od listopadu a v zimních měsících Přeočkování po 3 letech. Doporučujeme očkovat od 5. roku věku. Toto onemocnění probíhá u dětí do 5 let mírně, s přibývajícím věkem vzrůstá riziko komplikací, zejména u dospělých.